A francia EU-elnökség kötelező szolidaritást szorgalmaz a menedékkérők elosztásában

2022. február 04. 15:45

A terv szerint azok az országok, amelyek nem kívánnak a mechanizmusban részt venni, jelentős támogatást fizetnének a frontországoknak, illetve azon országoknak, amelyek befogadják a menedékkérőket.

2022. február 04. 15:45

Az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Franciaország az európai külső határok megerősítésével és a menedékkérők elosztásának „kötelező szolidaritási” elvével segítené elő a közös európai menekültügyi rendszer reformját. Az európai uniós tagországok bel- és igazságügyi minisztereinek az észak-franciaországi Lille-ben csütörtökön rendezett informális találkozóját követően Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyekért felelős tagja üdvözölte, hogy a megbeszélés új lendületet adott az új migrációs és menekültügyi paktum megalkotásához.

Az új szervezetre a válságok miatt van szükség

A vendéglátó Gérald Darmanin francia belügyminiszter a találkozót követő sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a tagállamok elfogadták Emmanuel Macron államfő a schengeni övezet politikai irányításának létrehozására vonatkozó javaslatát. Az úgynevezett Schengen-tanácsban az övezet belügyminiszterei foglalnának majd helyet, alakuló ülésüket március 3-án tartják. Franciaország szerint az új szervezetre a koronavírus-járványhoz hasonló egészségügyi, valamint biztonsági, és olyan migrációs válságok miatt van szükség, mint amilyen 2021-ben a lengyel-fehérorosz határszakaszon alakult ki.

Franciaország a külső határok jobb ellenőrzésével, valamint a belépést megelőző

szűrési mechanizmusok bevezetése mellett

kívánja elfogadtatni a tagállamokkal a kötelező szolidaritást elvét azon országokkal, amelyek a migránsok érkezésének frontvonalában találhatók, többek között Olaszország és Málta. Az elképzelés szerint a fokozottabb ellenőrzésnek köszönhetően kisebb lenne a migrációs nyomás, és kevesebb menedékkérőt kellene elosztani azon országok között, amelyek önkéntesen vállalnák a befogadásukat – mondta a záró sajtótájékoztatón a francia belügyminiszter, Gérald Darmanin.

2015-ben kudarcot szenvedtek

A Franciaország által javasolt kötelező szolidaritás azt jelentené, hogy az Európai Unió első országába érkező menedékkérőket elosztanák a többi tagállamok között. Azok az országok, amelyek nem kívánnak a mechanizmusban részt venni, „nagyon jelentős támogatást” fizetnének a frontországoknak, illetve azon országoknak, amelyek befogadják a menedékkérőket – hangsúlyozta Gérald Darmanin. A menekültek tagállamok közötti, kvóta szerinti elosztására vonatkozó javaslat 2015-ben kudarcot szenvedett, és

azóta is megosztja a tagállamokat.

Nancy Faeser német belügyminiszter az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy Franciaország és más országok készek a „jó szándékúak koalícióját” létrehozni. Az esetleges partnereket illetően a német politikus Emmanuel Macronra hivatkozva 12 európai országot említett, amelyek készek menedékkérők befogadására. Francia kollégája úgy fogalmazott, hogy az európai tagállamok többsége részt venne a programban, de nem említette meg, hogy mely országokról van szó.

Külső határok védelme

Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a jó szándékúak koalíciójával szemben a menekültek befogását elutasító józanok szövetségéről beszélt. Kiemelve a külső határok jobb védelmének fontosságát, emlékeztetett annak a 16 országnak az Európai Unió irányába tett kérésére, amelyek a határzárak finanszírozását indítványozták az Európai Bizottságnál.

(MTI)

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tetx
2022. február 05. 06:55
Nos ez esetben én meg úgy döntöttem, hogy a francia állam szolidarításból mostantól kötelező jelleggel havi egymillió Euróval támogatja a megélhetésemet, cserébe az állandó faszságok hallgatásának elviseléséért. Probléma?
Kriszta67
2022. február 04. 20:28
Aztán miért kéne szolidárisnak lennünk? Ne engedjenek be ők se senkit, csak a 0,5 százalék valódi menekültet. Ahogy mi meg tudjuk oldani ők is meg tudnák, ha akarnák. Magának enged be aki beenged.
brekker
2022. február 04. 19:32
Kötelező szolidaritás majd akkor lesz, ha kötelezően mindenki megmondja mennyi migráns kell neki, és azt be is fogadja. Nem nyílt határokon keresztül nyomja rá olyan államokra, akiknek semmi szükségük rá. Miféle szolidaritás az, hogy a selejtet visszaküldenék hozzánk?
Szerintem
2022. február 04. 18:58
Németország deklaráltan mindenkit befogadó, bevándorlók országa. Ott elférnek még jópár millióan, nem kellene megfosztani őket ettől az örömüktől.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!