Majdnem egy észtországnyi menekült érkezett tavaly Európába
Rekordszámú, legalább 1,25 millió menedékkérő érkezett a tavalyi évben Európába, ez több mint kétszerese a 2014-ben regisztrált számoknak - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által pénteken közzétett friss jelentésből. Észtországban 2015-ös adatok szerint 1 313 271 fő él.
A helyzetértékelés szerint az unió huszonnyolc tagállamában 2015-ben 1 255 600 menedékkérelmet nyújtottak be, míg az azt megelőző évben „csak” 562 680-at.
A legtöbben a polgárháború sújtotta Szíriából érkeztek Európába, a vizsgált időszakban mintegy 363 ezer szíriai állampolgár ért partot a dél-európai országokban. A közel-keleti országot a jelentés szerint Afganisztán (178 200) és Irak (121 500) követi, de sokan érkeztek Koszovóból, Albániából, Pakisztánból és Eritreából is.
A horvát kormány bevetné a hadsereget
A horvát kormány pénteki ülésén döntött az államhatár védelméről szóló törvény, valamint a védelmi törvény módosításáról, hogy a hadsereg kivételes és különleges helyzetekben segítséget nyújthasson a rendőrségnek a határok védelmében.
A kormány mindkét módosított törvényjavaslatot soron kívüli tárgyalásra elküldte a parlamentnek. Az indoklás szerint a törvény módosítása a migrációs válságban kialakult jelenlegi helyzet miatt szükséges, és alkalmazása nem igényli a pénzügyi keret bővítését.
Vlaho Orepic belügyminiszter kiemelte, hogy „az intézkedés reagálás a térségben kialakult helyzetre”, ugyanakkor a hadsereg csak kivételes esetekben és a rendőrség irányítása mellett alkalmazható.
Josip Buljevic védelmi miniszter hangsúlyozta, a módosított védelmi törvény felhatalmazza a hadsereget, hogy segítséget nyújtson a rendőrségnek a határok védelmében, összhangban az államhatár védelméről szóló idevágó törvény rendelkezésével. Hozzátette: arról, hogy a hadsereg kivételes és különleges helyzetekben segítséget nyújthasson a rendőrségnek, a kormány hozhat döntést, mégpedig a védelmi miniszter javaslatára, az államfő – aki egyben a fegyveres erők főparancsnoka – jóváhagyásával.
Az indoklásban egyebek mellett az áll, hogy Horvátországnak mint EU-tagállamnak kötelessége megvédeni saját és az Európai Unió határait, amennyiben azt egy nagyobb migrációs nyomás miatt nemzetbiztonsági veszély vagy humanitárius katasztrófa fenyegeti.