Volt üzletember lesz az új Canterbury érsek

2012. december 31. 20:07

Tízévi szolgálat után távozik tisztségéből újév napján Rowan Williams, Canterbury érseke, a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán egyház legfőbb vallási méltósága. Utódja, Justin Welby egyházi szolgálata előtt olajipari cégeknél dolgozott vezető beosztásban.

2012. december 31. 20:07
A 62 esztendős Williams, Canterbury 104. - egyben első walesi születésű és walesi anyanyelvű - érseke márciusban jelentette be, hogy az év végén távozik az anglikán világunió éléről.
 
Rowan Williams, aki 2002 óta töltötte be Canterbury érsekének tisztségét, egyöntetű egyházi és sajtóvélemények szerint mindenekelőtt a homoszexuális papok, illetve a női püspökök beiktatásának ügyében jó ideje dúló belső egyházi vita miatt döntött a távozás mellett.
 
Ezek a viták az elmúlt évtizedben többször is a szakadás szélére sodorták az anglikán világegyházat. Az általában középen álló, de egyes egyházjogi reformok ügyében inkább a liberálisok felé hajlónak tekintett Williams közvetítői és békéltetői szerepét mind a konzervatív tradicionalista, mind a reformpárti liberális egyházi tábor nagyra becsülte, ám az érsek maga távozási szándékának márciusi bejelentése után, a BBC-nek nyilatkozva alig burkolt utalást tett arra, hogy e belső viszály felőrölte.
 
Williams annak idején kijelentette: az általa betöltött tisztség legrosszabb aspektusa az az érzés, hogy bizonyos konfliktusok „csak nem akarnak oldódni ... bármilyen keményen is küzd velük az ember”
 
Hozzátette: azt is érzi, hogy az anglikán világunión belül „nem mindenki törekszik lelkesen a szakadás vagy a szétválás elkerülésére”.
 
Williams érsek és az anglikán unió észak-amerikai irányzataként elismert episzkopális egyház nem zárkózik el a homoszexuális lelkészek szolgálatának engedélyezésétől, más, konzervatívabb tagegyházak azonban mereven elutasítják a homoszexuálisok papi hivatásának lehetővé tételét. 
 
Rowan Williams a homoszexualitás kérdésében általánosságban is megengedő nézeteket vall. Többször hangoztatott hivatalos álláspontja szerint a homoszexuális kapcsolatban élő, egymáshoz hű embereket a kereszténység befogadhatja.
 
Williams következetesen támogatta a nők püspöki tisztségbe emelését lehetővé tévő reformokat is, ezt a törekvést azonban az anglikán egyház tradicionalista vonulatának képviselői ugyancsak elvetik. Az anglikán szinódus néhány hete ez ügyben tartott szavazásán nem született meg a női püspökök szolgálatának engedélyezéséhez szükséges minősített többség. 
 
Rowan Williams utódja Justin Welby, az északkelet-angliai Durham jelenlegi püspöke lesz. Welby jelölését novemberben jelentette be hivatalosan David Cameron brit miniszterelnök, és II. Erzsébet királynő, az anglikán egyház főkormányzója várhatóan márciusban iktatja be formálisan tisztségébe Canterbury új, 105. érsekét.
 
Az 56 esztendős Justin Welby személyében egy volt üzletember veszi át az anglikán unió irányítását. Welby püspök - mielőtt az 1980-as években az egyház szolgálatába szegődött - az Elf Acquitaine, illetve az Enterprise Oil nevű olajipari cégeknél töltött be vezető állásokat.
 
Justin Welbyt alig több mint egy éve, tavaly októberben emelték püspöki rangra. Azután fordított hátat az üzleti világnak és lépett egyházi pályára, hogy leánygyermeke három évtizeddel ezelőtt autóbalesetben elhunyt.

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kal
2013. január 04. 16:44
Az elmúlt napok hírei alapján úgy tűnik, hogy egyre nagyobb nehézséget fog okozni az új Canterbury érseknek a katolikus és anglikán viszony kezelése. A mai hírek alapján (melyekről a Kaleidoscope oldalon is beszámoltunk: http://kaleidoscope.blog.hu/2013/01/04/nincs_kegyelem_592 ) egyértelműnek tűnik, hogy a Vatikán (legalább is, amíg XVI. Benedek a pápa) csak a teljes kapitulációt fogadja el. Ma már láthatóan az "Anglicanorum coetibus" legkeményebb értelmezését alkalmazzák, és ez arra utal, hogy a Vatikán ma még sokkal erősebbnek érzi magát az anglikán közösséggel szemben, mint 2009-ben.
Csomorkany
2013. január 04. 11:52
Még egyszer: nem vagyok illetékes. Egyáltalán, az erkölcsi dilemmák vizsgálata azzal kezdődik, hogy ha valaki föltárja a problémáját, és tanácsot kér, akkor föl kell mérni, reális-e a dilemma alapjaként előadott élethelyzet. Mi van, ha valaki a krónikus megfázását nem akarja a gyermekeinek átadni, és ezért nem akar gyermeket? Vagy mondjuk a cukorbetegségét, vagy hemofíliáját, tehát egy olyan problémát, ami igazából nem zár ki egy teljes értékű életet, sőt azt sem, hogy a gyerekből császár legyen?
acido domingo
2013. január 03. 15:05
'Ha a súlyos betegség nem zárja ki a megtermékenyülést, de ők nem akarnak megtermékenyülni, az éles kérdés. ' Súlyos betegségben szenvedők is köthetnek házasságot. Ez nem fikció - rákos betegként is találkozhat valaki élete szerelmével. Vagy mi van akkor, ha valaki örökletes betegség hordozója? Ő maga tünetmentes, nagy (mondjuk 50%-os) valószínűséggel születhet fogyatékos gyermeke, amit el akar kerülni. Ha talál olyat, aki ennek tudatában 'elhagyja apját és anyját, és egy test lesz vele', akkor ez miért nem érvényes házasság?
Csomorkany
2013. január 03. 12:39
Ha a súlyos betegség a nemzőképességet érinti, akkor nyilván nem zárja ki a házasság érvényességét, hogy akarnának gyermeket, de a férfi nem képes megtermékenyíteni az asszonyt, vagy az asszony nem képes megtermékenyülni. Ez ugyanis nem az akaratukat érinti, hanem az, hogy mit akarnának, olyan második kérdés, ami adott esetben szóba sem jön. Ha magára a házassági aktusra sem képesek, akkor a közös háztartás létrehozása egy élettársi kapcsolatban nem nevezhető házasságnak, de nyilván nem minősíthető lazán bűnös kapcsolatnak sem. Tehát ha mondjuk két idős, házaséletre képtelen személy egyesíti a háztartását, az nem nevezhető házasságkötésnek, de bőven belefér abba, amit keresztény szabadságnak nevezünk. Ha a súlyos betegség nem zárja ki a megtermékenyülést, de ők nem akarnak megtermékenyülni, az éles kérdés. Nem én vagyok a frappáns válaszok nagymestere, hirtelen nem tudom, így lehet-e érvényes házasságot kötni. Végülis azért tart fönn az egyház egyházi bíróságokat, hogy ilyen kérdéseket eldöntsön helyettem...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!