Johnson: Az EU-t elhagyjuk, de Európát nem

2016. július 18. 09:52

London nem fogja feladni vezető szerepét Európában – jelentette ki Boris Johnson brit külügyminiszter az uniós külügyminiszterek tanácskozását megelőzően hétfőn. A brit politikus önuralomra szólította fel a török kormányt a puccskísérlet után.

2016. július 18. 09:52

Elhagyjuk az Európai Uniót, de ez nem jelenti azt, hogy elhagyjuk Európát – fogalmazott Boris Johnson brit külügyminiszter Brüsszelben, az uniós külügyminiszterek tanácskozását megelőzően hétfőn.

A brit miniszter kijelentette: érvényt kell szerezni a polgárok akaratának és ki kell vezetni Nagy-Britanniát az Európai Unióból. Ugyanakkor London „nem fogja feladni vezető szerepét Európában” – hangsúlyozta Johnson. Nagy-Britannia úgy, ahogy a múltban is, szorosan együtt fog működni Európával a kilépési tárgyalások ideje alatt és azt követően is.

A politikus önuralomra szólította fel a török kormányt a puccskísérletet követő rendezés ideje alatt.

Meg kell védeni a jogállamiságot

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője érkezéskor kijelentette, hogy Törökország jövője érdekében fontos, hogy egy véres puccskísérlet és mintegy 6000 letartóztatást eredményező „kegyetlen megtorlás” idején minden körülmények között megvédjék a jogállamiság intézményét. „A demokratikus és a jogalkotó intézményeket meg kell védeni” – tette hozzá.

Bert Koenders holland külügyminiszter szerint segíteni kell Törökországot a „gyógyulási folyamatban”. Meg kell előzni a szakadást, erősíteni kell a beruházásokat és meg kell védeni a jogállamiságot – fogalmazott.

Aggódnak a demokráciáért

Johannes Hahn, uniós bővítési biztos aggasztónak nevezte a török puccskísérletet követő bírói letartóztatásokat. „Éppen az az intézkedés volt ez, amelytől féltünk” – fogalmazott. Véleménye szerint az elbocsátási lista már készen volt, csak a megfelelő pillanatra várt a török vezetés.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter elítélte a katonai hatalomátvétel-kísérletet. „Arra kell ügyelni, hogy a török hatóságok nem vezessenek be olyan rendszert, amely visszafordítja az országot a demokrácia útján” – fogalmazott.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter szerint az Európai Unió fontos szerepet játszhat abban, hogy csillapítja a Törökországban uralkodó feszültséget és segítséget nyújthat az országnak abban, hogy a rend mihamarabb visszaálljon. „Nincs kétségem afelől, hogy demokrácia van Törökországban, de afelől sincs, hogy a jogállamiság veszélyben van” – fogalmazott a miniszter, a bírói elbocsátásokra utalva.

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolka50.50
2016. július 18. 20:48
A britek egy Norvégiához hasonló megállapdást fognak kötni a végén, vagyis többet fognak fizetni az EU kasszába a piacon maradásért, mint most.
kjkj945
2016. július 18. 19:17
Pedig milyen érdekes lenne, ha pl. az indiai óceánba mennének.
Mich
2016. július 18. 14:10
Európa vezető bohóca...
Morgen
2016. július 18. 12:49
Hehe! Most majd szabad szövetkezni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!