Tajani: Az EP nem az egyes jelölteket támogatja, hanem a csúcsjelölti rendszert védi

2019. május 28. 21:01

A hivatalos joganyagban mindazonáltal a csúcsjelölti rendszer sehol nem szerepel, és ezért több vezető már jelezte, hogy nem ért egyet az alkalmazásával.

2019. május 28. 21:01

Az Európai Parlament (EP) nem az egyes jelölteket támogatja, hanem a csúcsjelölti rendszert védi, az ugyanis több demokráciát jelent, nagyobb beleszólást biztosít az állampolgároknak az Európai Unió működésébe az Európai Bizottság elnökének megválasztásán, majd pedig személyén keresztül – jelentette ki Antonio Tajani, az EP elnöke kedden.

A múlt heti európai parlamenti választásokat követően – annak értékelésére – összehívott rendkívüli EU-csúcson tartott sajtótájékoztatóján Tajani aláhúzta: az által, hogy kedden az Európai Parlament (EP) házbizottságaként működő, úgynevezett Elnökök Értekezlete megerősítette a csúcsjelölti rendszer támogatását, a demokrácia erősödik.

Az EP elnöke újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az uniós állam-, illetve kormányfőiből álló Európai Tanács a keddi munkavacsorán „nem nevekről vitatkozik” sem az Európai Bizottság elnöki tisztsége, sem pedig más megüresedő uniós tisztségviselők pozíciója tekintetében.

A hivatalos joganyagban sehol sincs a csúcsjelölti rendszer

Az uniós tagországok vezetői arra összpontosítanak, hogy az uniós szerződésekben foglalt kötelezettségeknek eleget téve, több szempontot – egyebek mellett a földrajzi, demográfiai, politikai, nemek közötti megoszlást – figyelembe véve egyensúlyt teremtsenek – mondta Tajani.

 Az Elnökök Értekezlete keddi ülésén a frakciók többsége egyetértett azzal, hogy az Európai Bizottság elnökének megválasztásakor a csúcsjelölti rendszerből kell kiindulni. Az elfogadott közös nyilatkozatban azt írták, hogy mindenképpen olyan személynek kell majd kapnia a brüsszeli testület vezetését, aki valamelyik pártcsalád képviseletében Európa-szerte kampányolva megismertette magát és programját az állampolgárokkal.

Az EP tavaly elfogadott határozata kimondja, hogy készek elutasítani azon jelölteket az Európai Bizottság elnöki posztjára, akik egyik pártcsaládnak sem voltak csúcsjelöltjei. Ennek ellenére a jelöltállítás joga az uniós alapszerződés szerint az állam-, illetve kormányfőket illeti meg.

Az EP-választáson legtöbb szavazatot szerző Európai Néppárt listavezetője a német Manfred Weber. A hivatalos joganyagban mindazonáltal a csúcsjelölti rendszer sehol nem szerepel, és ezért több vezető már jelezte, hogy nem ért egyet az alkalmazásával.

(MTI)

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2019. május 29. 10:52
Talán nem véletlen, hogy ha valamit az EP nem képes demokratikus úton áterőltetni, akkor előhúznak a kalapból egy "bizottságot", amely zöld utat ad az antidemokratikus megoldásnak. Így fordulhatott elő, hogy addig szavaztak, amíg a nekik nem tetsző vélemény nem győzött, vagy egyszerűen gumiszabályokkal tetszés szerint beszámítottak szavazatokat, vagy nem. Most egy újabb, eddig sosem hallott bizottságra (elnökök tanácsa) hivatkoznak, megpróbálva felülírni az EU működési szabályait. Ha ennek tizedét elkövetné egy nemzeti Parlament, akkor már rég bombáznák közös erővel.
Besenyő István
2019. május 29. 09:20
Ködösít a háttérhatalom.
gyaloggos
2019. május 29. 06:58
SUMMA SUMMARUM: ET JELÖL, EP választ! ÍGY van ez, nincsen másképp!
Akitlosz
2019. május 28. 22:50
"Az uniós tagországok vezetői arra összpontosítanak, hogy az uniós szerződésekben foglalt kötelezettségeknek eleget téve, több szempontot – egyebek mellett a földrajzi, demográfiai, politikai, nemek közötti megoszlást – figyelembe véve egyensúlyt teremtsenek " Tehát számít minden, csak éppen az alkalmasság nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!