Szeretne kompromisszumot kötni Juncker a menekültek elosztásáról

2016. augusztus 04. 20:41

Csak három-négy tagország zárkózik el a menekültek befogadásától, de remélhetőleg összejön a kompromisszumos megoldás a menekültek elosztása ügyében – nyilatkozta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. A politikus a józan ész hiányával vádolta az elzárkózó országokat, de a szankciók eshetőségét elvetette.

2016. augusztus 04. 20:41

Az Európai Uniót a tavalyinál felkészültebb állapotban érné egy esetleges újabb menekülthullám, a menekültek tagországok közötti elosztásának ügyében pedig kompromisszumos megoldás remélhető - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az ARD német közszolgálati televíziónak egy interjúban, amelyből csütörtökön közöltek részleteket.

A menekültválság közös kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodással kapcsolatban Ankara által legkésőbb októberig követelt vízummentesség ügyéről szólva a bizottsági elnök kiemelte, hogy ha Törökország októberig szeretné megszerezni a vízummentességet, akkor addig kell teljesítenie a feltételeket.

„Minden okom megvan arra, hogy azt gondoljam, Törökország nem áll el ígéreteitől és a közös megállapodástól” – mondta Jean-Claude Juncker, hozzátéve, hogy „nem lenne helyes, korrekt és következetes” Ankarától, ha nem tartaná be a menekültügyi megállapodást.

Mégis van B-terv: ha elbukik a török-EU paktum, ott lesz az uniós határvédelem

Hangsúlyozta, hogy az EU nem függ egyoldalúan Törökországtól. A gazdasági folyamatokat tekintve látható, hogy függőség kölcsönös, hiszen például tavaly az EU-ból érkezett Törökországba a külföldi működőtőke 62 százaléka, és 20 ezer törökországi üzem működik európai tőkével.

Ha mégis elbukna a megállapodás, az EU-t a tavalyinál sokkal felkészültebb állapotban érné egy esetleges újabb menekülthullám Törökország felől, a többi között azért, mert ősszel elindul az uniós külső határok közös védelme, előrehaladt a menedékkérő-regisztrációs központok (hot spot) kiépítése és az Égei-tengeren az EU-t támogatja a NATO, Törökországgal együttműködésben – mondta a brüsszeli bizottság elnöke.

Menekültek elosztása: kompromisszumban és nem szankcióban gondolkodik Juncker

Az elismert menekültek tagállamok közötti elosztásával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy„európai problémáról” van szó, amelyet Görögország és Olaszország egyedül nem tud megoldani, ezért az EU mint értékközösség tagjainak a „szolidáris segítségnyújtás” elve alapján kell eljárniuk. Hozzátette: ugyan nem számít arra, hogy újabb menekülthullám indul, de ha ez mégis bekövetkezik, akkor valamennyi tagállamnak teljesítenie kell feladatát. 

Hangsúlyozta, hogy csak három-négy tagország zárkózik el menekültek befogadásától, és remélhetőleg a szlovák soros uniós elnökség ideje – 2016 második fél éve – alatt sikerül őket is meggyőzni és kompromisszumos megoldást kidolgozni. Az esetleges pénzügyi szankciókra vonatkozó kérdésre kijelentette, hogy „a zsarolás és a fenyegetés nem a politika eszköze”.

Arra a kérdésre, hogy mi győzhetné meg a menekültek befogadásától elzárkózó tagállamokat, azt mondta, hogy ez a „józan ész” lehet, amely ugyan „egyenlőtlenül oszlik el az EU-ban, de nem adom fel a reményt, hogy végül sikerül egyetértésen alapuló megoldásra jutni”. Hangsúlyozta: „egyszerűen szükségünk van” a megállapodásra a menekültelosztás ügyében.

Ha Törökország bevezeti a halálbüntetést, vége a tárgyalásoknak

A Törökországgal 2005 óta folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokról szólva kiemelte, hogy a halálbüntetés visszaállítása a tárgyalások azonnali megszakításához vezetne, de Törökország a jelenlegi állapotában a halálbüntetés nélkül sem alkalmaz az uniós tagságra, mert vannak gondok az emberi jogok és a sajtószabadság érvényesülésével, és még nem sikerült megoldást találni számos gazdasági jellegű problémára.

Az uniós csatlakozási folyamat néha sokáig eltart, és ez Törökország esetére is érvényes, azonban „nem gondolom, hogy segítene, ha egyoldalúan azt sugalmaznánk Törökországnak, hogy vége van a tárgyalásoknak” – mondta Jean-Claude Juncker az ARD-nek adott interjúban. Egy ilyen lépés „súlyos külpolitikai hiba lenne” – tette hozzá.

Összesen 136 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
választópolgár
2016. szeptember 22. 23:13
junker személyesen hány illegális gazdasági bevándorlót fogad be? Hozzáadja a lányát egyikhez az integráció példájának elősegítésére? Utánna pofázzon, miután ő keveredett velük.
atila68
2016. szeptember 05. 20:54
Brexit. Lemondani nem kéne már?
tango47
2016. augusztus 15. 15:11
„a zsarolás és a fenyegetés nem a politika eszköze”. Dehogynem! Folyamatosan él is vele ez az alkesz.
pitypang1125
2016. augusztus 08. 21:46
A kúrva anyátokat! Olyan a nyelvetek mint a viperának! Sajnáljam az Olaszokat? Miközben a barmok saját maguk, a saját hajójukon hordják át a földközi tengeren a sok nigger szarházit? Az helyett hogy ha már kihalászták őket akkor vinnék vissza oda ahonnan elindúltak? ERz komolyan mondom hogy egy elmebaj!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!