Bírósághoz fordul Svédország, ha Magyarország nem fogad vissza migránsokat

2016. október 05. 13:48

A dublini rendszer megsértése miatt az Európai Bírósághoz fordulhat Svédország, ha Magyarország továbbra se hajlandó visszafogadni azokat a menedékkérőket, akiket itt regisztráltak. Magyarország álláspontja viszont azaz ügyben: nyilvánvaló, hogy ezek az emberek nem Magyarországon, hanem Görögországban léptek először az Európai Unió területére.

2016. október 05. 13:48

Svédország bírósághoz fog fordulni, ha Magyarország nem tartja be a dublini előírásokat, és nem fogadja vissza azokat a menedékkérőket, akiket a magyar hatóságok regisztráltak elsőként az Európai Unióban - közölte Morgan Johansson svéd igazságügyi miniszter az EUObserver brüsszeli hírportál szerdai tudósítása szerint.

Öt észak-európai ország – Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország – nemrégiben levelet küldött az Európai Bizottságnak, arra kérve az uniós intézményt, tegyen lépéseket annak érdekében, hogy Magyarország betartsa a dublini szerződésben foglaltakat.

Johansson ezzel kapcsolatban egy svéd rádiónak elmondta, hogy a héten levelet kaptak Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztostól, aki leszögezte, Magyarországnak be kell tartania a dublini szabályokat, amelyek értelmében a magyar hatóságoknak kell elbírálniuk azoknak a menedékkérelmét, akiket először Magyarországon regisztráltak, de utána továbbutaztak más tagállamokba – írta az uniós ügyekkel foglalkozó hírportál. Stockholm pedig kész eljárást indítani Magyarország ellen az Európai Unió Bíróságán – mondta el Johansson.

A svéd bevándorlási hivatal adatai szerint mintegy ezer olyan menedékkérő tartózkodik jelenleg Svédországban, akit Magyarországon regisztráltak menedékkérőként. A magyar álláspont szerint viszont nyilvánvaló, hogy ezek az emberek nem Magyarországon, hanem Görögországban léptek először az Európai Unió területére. Arról már több bírósági ítélet született, hogy Görögországba nem lehet visszaküldeni menedékkérőket, mert a görög menekültügyi rendszerben embertelen és megalázó körülmények uralkodnak.

(MTI)

Összesen 93 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wherever
2020. október 18. 00:36
1. Sajnos nem, a rendszer nem így működik. Ha valaki menekültkérelmet nyújt be, azt el kell bírálni, akkor is, ha nincs náluk egy papír se. Ezért van az, hogy az illegális bevándorlók mindig bepróbálkoznak vele, ha elkapják őket. Ennek sajnos alternatívája se nagyon van, mert a tényleges menekültek olyan körülmények között menekülnek, hogy érthető módon nincsenek papírjaik, mert lebombázták a házukat, elvették tőlük, stb. A dublini rendszer erre a dilemmára adott válasz volt: addig elkapták Görögországban, eldobta a papírjait, amit ott kapott, elkapták nálunk, eldobta azt is, és így tovább. Ezen a regisztráció követelménye, ahol ujjlenyomatot vesznek, stb. segített, mert látható volt, hogy máshol már regisztrálták, úgyhogy visszaküldték oda. Ez persze azt jelentette, hogy a németek mindenkit visszaküldtek Görögországba, miközben tele volt a sajtó megbotránkozott riportokkal, amik a görögök embertelenségéről szóltak. Ez szerintem mélyen erkölcstelen attól függetlenül, hogy mennyire korrupt a görög politikai elit, és mekkora a felelősségük az ország válságában. Mindezzel együtt ez a rendszer hellyel-közzel addig működött, amíg nem volt elég tényleges menekült. A szíriai polgárháborúval ez megváltozott. Addig ugyanis a rendszer kábé kezelni tudta, hogy valaki úgy mondta menekültnek magát, hogy nem volt az: az eljárásban azt egy arabul tudó tolmács-szakértő kb. 5 perc alatt meg tudta mondani, hogy szíriaival áll-szemben, vagy nem. Az ilyen hullámnál ez lehetetlen, ha csak nem akar az egész államigazgatás menekültkérelmekkel foglalkozni. Ha belegondol, ez tulajdonképpen nekünk se ment tavaly nyáron, annyian voltak. A görögök ezért is engedték őket tovább, azon túl, hogy szerintem jogosan tele volt a tökük azzal, hogy a keletről érkező menekültek és bevándorlókkal nekik egyedül kell foglalkozniuk. Gondoljon bele. az ön javaslatából tavaly nyáron az következett volna, hogy az összes a Keletinél táborozó meg az autópályán masírozó százezreket itt kellett volna regisztrálni, vagy legalábbis visszaküldeni a magyar kormánynak Görögországba. Ment volna? Biztos nem. Görögország ugyanilyen helyzetben volt, ezért engedte tovább őket, ahogy mi is buszokra pakoltuk őket. Ez az egész történet tele van nehéz döntésekkel és ellentmondásokkal, ezekből írtam itt le párat. Én se tudom a megoldást, csak azért szóltam itt hozzá, mert zavar, hogy a magyar politikai diskurzusból a tényekre alapuló vita erről teljesen hiányzik, és ebben a kormány propagandájának nagy a felelőssége. Miközben szerintem is a kontinens jövője múlik rajta, mit kezdünk ezzel.
wherever
2020. október 18. 00:33
azt hogy üldözik, neki kell bebizonyítania. Azt, hogy más állam területén lépett be, az eljáró államnak. Ezen túl azt is meg kell vizsgálni, hogy onnan való-e, ahonnan állítja. Ez, ha csak nem valami obskurus afrikai határvidékről jön, sokszor egyszerűbb, mint amilyennek hangzik, főleg az arab országok esetében. A tolmácsnak/szakértőnek kb. öt perc alatt lejön (neked is, ha ott ülsz hivatalnokként), hogy nem mond igazat. Ha a nyelvhasználata nem árulja el, akkor kábé annyit kérdeznek tőle, hogy ha Aleppóból menekül, ahol milyen utcában lakott és melyik házban, és hova járt iskolába. A színlelők kb. 90%-a megbukik már ezeken a totál egyszerű kérdéseken is. Ezek az emberek nem részletesen kidolgozott legendával jönnek ide, mint a kémek.
írmag
2017. május 29. 00:41
A saját gerendátokkal foglalkozzatok, és nem a mi szálkánkkal!
balbako_
2017. március 26. 17:57
Lehet pereskedni, csak rossz államot pereltek. A tények szerint vagy Görögországot, vagy Olaszországot kell perelniük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!